Reedworth Street, London, SE11 4PH

info@absprimary.school

02077352781

Archbishop Sumner

Church Of England Primary School

A A A

STAFFING 2019-2020

SENIOR MANAGEMENT

Acting Headteacher                   Mrs Taw Stagg- DSL & Assessment

Acting Deputy Headteacher       Miss Demi Dukoyi -KS1 Lead/Reading Lead/Whole school events NQT Mentor

Mr Francis Downing                   Assistant Headteacher for Inclusion - SENCO/LAC children/Whole School CPD

Mr Beyit Hassan                         Assistant Headteacher -KS2 Lead/Science /Maths

Miss Alison Wright                     Senior Teacher - UKS2 Lead/Writing Lead/Trainee Mentor

Mrs Hazel Thompson                 School Business Manager

 

SPECIALIST TEACHERS

Miss Julie Collins                      Language Resource Base

                                                  Ms Meghna Hathiramani TA

Ms Sharon Rutherford              SEN Assistant

Ms Adina Presman                   Music Lead

Ms Roselyn Maynard                Music Teacher (Mondays)

Miss Amanda Robinson            Art Lead & Teacher

Mr James Clark                         PE Teacher

Miss Katy Fitzpatrick                 PE Lead and Dance Teacher

Ms Carol Taylor                         Interventions HLTA      

 

EARLY YEARS

Acorn Nursery                           Mrs Sadaf Ahmed           

                                                  Mrs Rose Oduro TA & Mrs Stella Chin TA

Mulberry Reception                   Miss Kate Atkin

                                                  Mrs Delores Beckley HLTA

Willow Reception                      Mrs Janine Oluwole

                                                  Ms Serena Bloom TA 

KEY STAGE 1

Acacia Year 1                            Miss Hannah Matbouli

                                                  Ms Dora Okello TA

Sycamore Year 1                       Ms Michelle Maitland

                                                  Mr Leon Thorpe TA

Cedar Year 2                             Miss Sarah Hopkins (RE & PSHE)

                                                  Mrs Luljeta Hykaj TA

Maple Year 2                             Miss Kristen Foliot (Humanities Lead)

                                                  Mrs Hannah Thorpe TA

 

KEY STAGE 2

Oak Year 3                                 Mrs Elisabeth Royde

                                                   Miss Stephanie Gayle TA

Palm Year 3                               Mr Zack Adil

                                                   Mrs Barbara Barnett HLTA

Acer Year 4                                Miss Nicola Carroll (Computing Lead)

                                                   Ms Anneka Peters TA

                                                   Mr Thomas Boxall (Student Teacher)

Banyan Year 4                           Mrs Elisa Manuel

                                                  Mrs Ros Gavaghan TA

Beech Year 5                             Ms Jordan Millett

                                                   Mrs Jenny Akinlusi HLTA

Alder Year 6                               Mr John Bradshaw

                                                   Miss Olanikie Smith TA & Miss Chelsea Watson (Student Teacher)

Eucalyptus Year 6                      Ms Cat Stainer

                                                   Mr Robert Affum TA

ADMIN

Mrs Trina Butler                          Administration Officer

Mrs Kate Kealy                           Clerical Officer

Mrs Babs Wright                         Extended Services/Policy Review/Fundraiser

Mr Arvindh Baburam                   Premises Officer

Mr Jim Fitzpatrick                        Assistant Premises Officer

 

LEARNING SUPPORT ASSISTANT

Miss Angelica Diaz LSA/ELSA

Miss Sylvia Doudu

Mr Malachi Gowie (Learning Mentor)

Ms Veronica Herelle

Miss Shereene Johnson

Ms Tawana Johnson

Mrs Djamila Kadri

Miss Bushrah Khokhar

Miss Victoria Rack

Ms Tekha Kidane

Mrs Maria Storey

Miss Teresa Warren

Mrs Jezabel Weeds